Co se dělo v knihovně v roce 2018

19.12.2018 11:39
Co se dělo v knihovně v roce 2018
Blíží se závěr roku, prožíváme adventní čas a pomaloučku se připravujeme na nejkrásnější svátky roku – Vánoce. V tomto období téměř každý přemýšlí, co se mu v daném roce podařilo, v čem bude pokračovat i nadále a co by se mělo dělat jinak. I já bych si dovolila malé ohlédnutí a zamyšlení nad akcemi, které v knihovně proběhly jak pro dospělé, tak pro děti.
Stalo se již tradicí, že knihovna pořádá různé cestovatelské besedy. V letošním roce jsme se díky paní Mrvkové dozvěděli spoustu informací o Sibiři, stavbě Transsibiřské magistrály, pomyslně navštívili Turecko, Albánii. Zajímavosti nemusíme hledat jen daleko od domova, krásná je i krajina v České republice. Proto jedna z besed byla věnována krásám a zajímavostem českého pohoří – Brdy. Okříšský rodák Zdeněk Lorenc vyprávěl a promítal fotografie o souostroví Maledivy.
Sérii cestovatelského promítání jsme zakončili besedou s místním farářem Otcem Jackem Kruczkem, který vyprávěl o svých zážitcích z misijní cesty do Konga. Pan farář cestoval do kongžské vesnice Pasa. První cestu do Konga uskutečnil již v roce 2009, aby navštívil a nabídl pomoc svému spolužákovi P. Tomaszovi Kaniovi, který slouží jako misionář ve farnosti Gamboma. Výsledkem návštěvy byl závazek, že čeští věřící vystaví ve vesnici Pasa novou kapli. Ještě za jeho působnosti v brněnské farnosti Řečkovice s pomocí finančních darů farníků daný slib plnil. Pro dokončení kapličky chyběl už jen svatostánek. A opět farníci nezklamali. Svatostánek vyrobil umělecký kovář pan Jan Lojda a díky příspěvku farníků do Konga putovaly i ornáty, monstrance, růžence pro místní věřící a další liturgické předměty. Pomoc nemířila pouze do vesničky Pasa, ale ruku k dílu přiložil p. Kruczek se svým spolužákem Tomaszem i v Gambomě při vysoušení podmáčené školky, o kterou se starají řádové sestry sv. Josefa. Povídání o životě místních domorodců bylo velmi zajímavé, ale i skličující. Je to pro nás jiný svět, jiná mentalita i odlišná kultura. Dle slov přednášejícího je důležité podporovat šíření křesťanství v těchto zemích, protože to je jedna z cest, jak pomoci měnit k lepšímu jejich životní podmínky a bořit mýty a pro křesťany nepochopitelné zvyky a rituály.
Nezapomínáme ani na dětské čtenáře. Vedle různých besed a čtení, které pro děti knihovna připravuje, navštívila naši knihovnu i paní spisovatelka Klára Smolíková. Děti se na její besedě seznámily především s její komiksovou tvorbou, zábavnou formou si vyzkoušely sami dopsat a dokreslit komiks. Dle slov autorky jsou komiksové příběhy vhodné zejména pro začínající čtenáře, kterým pomáhají vytvářet důležité čtenářské návyky. Knihy z tvorby paní spisovatelky najdou děti v našem knihovní fondu a mohou si je vypůjčit domů ke čtení.
Na závěr bych jen krátce zmínila informaci o zájezdu do Horáckého divadla. Společně s Komunitní školou jsme v říjnu uspořádali zájezd do jihlavského Horáckého divadla. Autobus, který poskytlo Horácké divadlo, jsme zaplnili s bídou z poloviny. Možná vybrané představení – Tisícročná včela příliš nelákalo, možná někoho odradila dlouhá cesta kvůli objížďce, možná...??? Nepatrné zklamání vynahradila spokojenost těch, kteří s námi do divadla vyrazili. Proto si myslím, že zájezd zorganizujeme i na jaře. Budu doufat, že „možná“ se nám podaří obsadit celý autobus.
                                                                                                               Mgr. Radmila Malá
Přeji Vám pokojné a radostné prožití vánočních svátků a v novém roce jen to nejlepší.Co se děje v knihovně